زندگی روزمره دنیای باستان  
 

المپیک باستانی در یونان

قبل از مسابقه ورزشکاران، مربیان و پدران آنها قسم می خوردند که آنها برای ده ماه تمرین کرده اند.
اگر دو سرزمین همسایه در حال جنگ بودند در زمان المپیک صلح می کردند تا ورزشکاران بتوانند به راحتی مسافرت کنند.
مسابقه کالسکه ها خطرناک ترین مسابقه المپیک بود زیرا چهل کالسکه وارد زمین می شدند و تنها یکی از آنها سالم خارج می شد. کشتی گیران سر خود را می پوشاندند تا حریفشان نتواند مو و ریش آنها را بکشد.
دوی ماراتون در آن زمان وجود نداشت. ماراتون در سال 1876 به المپیک نوین اضافه شد.
یک نوع مسابقه دو وجود داشت ه در آن ورزشکاران با سلاح های جنگی سنگین می دویدند.
یک نوع ورزش رزمی وجود داشت که در آن میتوانستند به هر نوعی به حریف خود ضربه بزنند. تنها محدودیت آن ورزش رزمی ممنوعیت زدن ضربه به چشم بود.
بزرگترین پیروزی بردن تاج زیتون بود که از درخت مقدسی درست می شد. کسی که آنرا میبرد قهرمان قهرمانان خوانده می شد.
زنان نیز المپیک کوچکی در یونان داشتند که در آن فقط مسابقه دو وجود داشت. آنها نمی توانستند در المپیک مردان شرکت کنند.

 

مسابقه در روم

تفریح مورد علاقه رومیان نبرد گلادیاتورها بود که به مدت 650سال ادامه داشت. آنها برده هایی بودند که برای جنگیدن نگه داشته می شدند و چاره ای جز کشتن حریف خود نداشتند. رومی ها با مشاهده جنگیدن آنها لذت می بردند. در یک جشن که در زمان امپراتور تراژان انجام شد و 117 روز طول کشید، بیش از 5000گلادیاتور کشته شدند. در آخر نبرد امپراتور با انگشت خود جان گلادیاتورها را می بخشید یا آنها را به مرگ محکوم می کرد. در اولین نبرد گلادیاتورها که به مناسبت افتتاح کولوسیوم روم انجام شد 5000حیوان وحشی در نبرد با گلادیاتورها کشته شدند. در کولوسیوم 60000تماشاگر جا می شدند. امپراتور سپتیمیوس سوروس نبرد گلادیاتورهای زن را در 200میلادی ممنوع کرد.
رومی ها عاشق مشاهده مسابقه ارابه ها نیز بودند. همه شهرهای بزرگ استادیومی برای نبرد گلادیاتورها و ارابه ها داشتند. بزرگترین استادیوم در روم قرار داشت که 250هزار نفر در آن جا می شدند. برنده های مسابقه ارابه مقدار زیادی طلا جایزه می گرفتند. معمولا طرفدارهای تیمهای مختلف با هم در خیابانها درگیر می شدند. تیمهای ارابه شهر روم به رنگهای قرمز، سفید، سبز و آبی لباس می پوشیدند.

بین النهرین

بوکس و کشتی دو هنر به حساب می آمدند. در افسانه گیلگمش او با انکیدو مسابقه کشتی می دهد. پلاکهایی توسط باستان شناسان کشف شده اند که روی آنها تصویر این دو ورزش دیده می شود.در برخی از این پلاکها عده ای در حین ورزش بوکس مشغول نواختن طبل هستند. نوعی ورزش چوگان نیز در بین النهرین رواج داشت که در آن به جای اسب، بازیکنان سوار بر همدیگر می شدند نه اسبها.

منابع:
500 things to know about THE ANCIENT WORLD - The British Museum Press
Daily Life in Ancient Mesopotamia by Karen Rhea Nemet-Nejat